FLASAROVÁ Marie, CSc. (rozená Ševečková)
zooložka zabývající se studiem půdních korýšů
Život
Narodila se v roce 1934 v Rokytnici u Přerova. Studovala na přerovském gymnáziu v letech 1948 – 1952. Dobře si rozuměla s profesorkou přírodopisu. U ní v kabinetě se poprvé seznámila s mikroskopem, který ji provázel celý život. Původně ji zajímala mikrobiologie, příčiny nemoci a především chtěla vědecky pracovat. V letech 1952 – 1957 studovala na Přírodovědecké fakultě brněnské univerzity. Podrobně se zabývala studiem půdních korýšů. Postupně se stala uznávanou znalkyní této neprávem opomíjené skupiny živočichů, podílejících se významně na tvorbě úrodné části půdy. Během svého života navršila počet známých druhů z České republiky z 35 na 42. Jejich přehled zveřejnila v posledním roce svého života v prestižním mezinárodním časopise CRUSTACEANA, který je vydáván v Holandsku. Zemřela nečekaně ve věku 66 let.
Zaměstnání
Prvním zaměstnavatelem Marie Flasarové bylo v letech 1958 – 1963 Krajské vodohospodářské rozvojové a investiční středisko v Teplicích. Tam pracovala ve funkci hydrobiologa. V letech 1963 – 1972 působila jako odborná asistentka katedry přírodopisu na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem, kde přednášela zoologii. Zřídila tam též pracovní laboratoř pro studenty a základy zoologických sbírek. V roce 1972 byla z politických důvodů z fakulty propuštěna. Teprve v roce 1977 nastoupila na místo zoologa v tehdejším Krajském muzeu v Teplicích. Tam pracovala společně s manželem až do konce svého života.
S manželem Doc. RNDr. Ivo Flasarem CSc. se seznámila již během vysokoškolského života. Po celý společný život jí byl potřebnou oporou, jak při četných zahraničních cestách, tak při náročných faunistických výzkumech.
Význam
Publikovala velké množství zoologických článků, napsala i řadu odborných prací. Postupně se vypracovala na vynikající odbornici ve svém oboru. Dopisovala si se svými zahraničními kolegy, stala se vědeckou pracovnicí a člověkem, kterého si váží vědecký svět.