Exkurze do Planetária v Ostravě
12.6.2023 | Aktuality
V úterý 6. června jsme se ve složení žáků ze tříd 1.A a 1.B vydali v doprovodu učitelů (Ing. František Jan Hrabina, Mgr. Marta Lupačová, Mgr. Eva Březinová) na exkurzi do Planetária v Ostravě. Cesta netrvala dlouho, takže stačilo pouhé mrknutí oka a už jsme stáli před moderní budovou planetária.
Na úvod jsme dostali pracovní listy s otázkami, a odpovědi na ně, společně s dalšími zajímavostmi, jsme objevovali v hlubinách experimentária.
Interaktivní expozice se skládala z celkem pěti částí, které doprovázely simulace některých vesmírných, ale i přírodních jevů. Expozice „Ke hvězdám“ nám detailně představila vznik vesmíru, hvězd, planet i galaxií. Za zmínku stojí i projekční stěna, na kterou bylo možné „načmárat“ náhodné obrazce virtuálním sprejem. S vývojem Sluneční soustavy a metodami, díky kterým můžeme na obloze objevovat zcela nové planety, nás seznámily informační tabule oddělení „K planetám“. Samotná Země po stránce vnitřní pak byla představena v expozici „Do hlubin Země“, jež pojednávala o geologických procesech probíhajících v zemské kůře. Expozice „Na oběžnou dráhu“ a „Za světlem“ nám pak vysvětlovaly, jak se člověk postupně seznámil a seznamuje s nekonečným vesmírem.
Hlavní část našeho programu byla však samotná projekce celooblohového filmu „Hvězda života i smrti“ v Sále planetária, kam jsme se úderem jedenácté hodiny z Experimentária přesunuli. Ta byla doplněna živě moderovaným úvodem s ukázkou a popisem hvězdné oblohy, souhvězdí, planet Sluneční soustavy a mnoho dalších vesmírných těles a útvarů.
Po ukončení projekce jsme se vyrojili ze zaobleného sálu. Naše unavené a zamračené obličeje se však proměnily v úsměv po zjištění skutečnosti, že nás cestou zpět čeká oběd na zastávce v Shopping parku Avion v Ostravě. Hádáme, že švédské masové kuličky z Ikei zlepšily náladu i těm, kterým se exkurze nelíbila. Myslíme ale, že takových bylo žalostně málo.
Adéla Vaculíková a Patricie Malá, 1.A