ERASMUS+, Polsko 24.4. – 28.4.2023
2.5.2023 | Aktuality
Ve dnech 24.4. – 28.4. 2023 se konalo již třetí setkání studentů v rámci projektu ERASMUS+.
Tentokrát se setkání konalo v Polsku, domovským městem pro nás byly Katowice, ale během projektového týdne jsme navštívili města Gliwice, Zabrze a vrcholem bylo město Krakow.
Studenti z ČR, Polska a Bulharska byli rozděleni do pětičlenných týmů a řešili úkoly zaměřené na historii a geografii oblasti Horní Slezsko v Polsku. Posledním úkolem projektu byla tzv. Escape Room, studenti tento úkol řešili v partnerské škole M.Sklodowkiej – Curie v Katowicích. Jednalo se o shrnutí jednotlivých projektových týdnů, otázky v Escape Room byly zaměřeny na geografii a historii Polska, Bulharska a České republiky a další část byla věnována matematice. Všichni studenti perfektně zvládli dané úkoly a úspěšně vyřešili Escape Room.
Projektový týden byl velmi dobrou zkušeností pro naše studenty, poznali nové kamarády, pracovali v týmech a po celou dobu měli možnost komunikovat v angličtině, kde prokázali výborné znalosti.
Gymnázium Jakuba Škody reprezentovali tito studenti – Ema Neumannová, Ganvara Pavelková (obě ze třídy 1a), Daniel Hostášek (VII.a) a Lukáš Bednařík a Tomáš Měřínský (VI.a).
Všem těmto studentům děkuji za vzornou reprezentaci školy, za jejich vystupování a příkladné plnění zadaných úkolů.
Jitka Sládečková
A jak to viděli studenti?
Pondělí 24.4.2023 česká delegace, ve složení (Ganvara Pavelková, Ema Neumannová, Lukáš Bednařík, Tomáš Měřínský a Daniel Hostášek) vyrazila za našimi severními sousedy do Polska v doprovodu učitelského sboru (Mgr. Jan Raška, Mgr. Jitka Sládečková, Mgr. David Dohnal, Mgr. Pavel Hlaváček). Cesta probíhala bez problémů a než jsme se nadáli dorazili jsme do nádherného města v jižním Polsku-Katowic.
První den jsme se seznámili s polskou delegací, poté jsme se ubytovali v moderně zařízeném hotelu Marysin dwór. Celé odpoledne probíhalo v seznamovacím duchu s polskými studenty a jejich učiteli, místními, prostředím a kulturou. Prošli jsme si historické centrum města, místní studenti nám ukázali nejzajímavější části města. Nahlédli jsme například do Mariánského kostela, Akademie múzických umění, Muzea Slaskie, to ovšem bylo zavřené, polští studenti nám ukázali skvost města, a to stadion Spodek ve tvaru “ufa” a samozřejmě nesměly chybět jejich oblíbená místa, kde rádi tráví svůj volný čas. Po dlouhé procházce městem jsme ochutnali tamější gastronomii, typickou polévku-Žurek nebo Kotlet schabowy.
Během druhého dne jsme plnili zadané úkoly, které se týkaly významného skotského průkopníka metalurgie ve střední Evropě Johna Baildona. Byli jsme rozděleni do tří týmů, během druhého dne byly tyto týmy kompletní i s Bulhary. Navštívili jsme nástěnnou malbu Johna Baildona, hřbitov, na kterém byl pohřben i školu, která po něm byla pojmenována.V Gliwicích jsme se také zabývali historií Gliwické rádiové stanice, zahráli jsme si na reportéry a ptali jsme se místních obyvatel, co ví o Gliwickém incidentu, samozřejmě nemohla chybět i návštěva vysílače, jedná se totiž o nejvyšší dřevěnou stavbu na světě. Oběd se nesl v duchu dalších polských specialit, které nás velmi mile překvapily a skvěle chutnaly. Den jsme zakončili večeří na našem hotelu.
Třetí den jsme navštívili školu, kde jsme se seznámili s dalšími úkoly a následně jsme hráli únikovou hru na počítačích v IT učebně. Poté jsme se přesunuli do Zabrze-Hornický skanzen Královny Luisy, naše prohlídka dolu byla zakončena plavbou na lodích. Seznámili jsme se blíže s hornickou prací a měli možnost si sami tuto práci vyzkoušet, jako dárek jsme si odvezli vlastnoručně vytěžené uhlí. Obědvali jsme v místní pizzerii. Po návratu do Katowic nás čekala prohlídka městské části Nikiszowiec a nákup polských sladkostí v Žabce. Následovala večeře v 27. patře s nádherným výhledem na celé Katowice, zde jsme také ukončili program a proběhlo předávání certifikátu. Po smutném loučení s polskou skupinou jsme se vrátili na hotel.
Ve čtvrtek jsme měli komentovanou prohlídku historické části druhého největšího města Polska Krakow, bohužel s námi nemohla jít polská skupina, zůstala tedy pouze česká a bulharská delegace. Prošli jsme historické centrum Krakowa, navštívili nespočet kostelů a Wawelskou katedrálu. Den jsme zakončili čtyřchodovou večeří v krásné restauraci přímo v centru Krakowa, zde nás opustila bulharská skupina. Čekala nás poslední noc v našem hotelu a ráno návrat do České republiky.
Poslední den jsme po snídani vyrazili na cestu zpět do Přerova, kde se naše cesty rozdělily.
Celkově byla tato zkušenost nedocenitelná, vylepšili jsme si komunikaci v anglickém jazyce, poznali jsme polskou kulturu a gastronomii, porovnali jsme nejen vzdělávací systém, ale i politickou situaci. Hlavně jsme si vytvořili přátelství na celý život a získali nové zkušenosti. Děkujeme celé škole za možnost být součástí tohoto projektu a vřele všem doporučujeme se Erasmu zúčastnit!
Za český tým : Ganvara Pavelková, Ema Neumannová, Lukáš Bednařík, Tomáš Měřínský a Daniel Hostášek